Чесънът е един от най-полезните зеленчуци, ценен заради способността си да укрепва имунната система, да подобрява храносмилането. Той действа като противоотрова при отравяне, а също и като профилактично средство срещу заболявания.
Опитните градинари, които го отглеждат в градината си, използват утвърдени във времето трикове, за да приберат изобилна реколта от едри и сочни глави.
Грижа за чесъна
Парцелът за засаждане на чесън се приготвя главно през есента и той се засажда в почвата не по-късно от първото десетилетие на април. През есента чесънът се засажда от средата на септември до средата на октомври.
Този лек с чесън и лимон чисти кръвоносните съдове и сваля холестерола само за 1 седмица
Този зеленчук расте добре в плодородна и неутрална почва, глинеста почва. Но низините, където водата застоява, ще бъдат пагубни за растението.
В лехите, където ще расте чесън, през есента се добавят 30 g суперфосфат, 20 g калиева сол и кофа хумус на всеки квадратен метър.
Чесънът ще вирее добре, ако се отглежда в съседство с рози, гладиоли и лалета.
Направете това с чесъна през пролетта и реколтата му ще е по-богата от всякога
Препоръчително е той да се засажда след зеле и тиквички, тиква, боб, грах и зелено торене. Не е желателно да се избират лехи за чесън, където растат краставици, моркови, домати или лук.